Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Seçimin Matematiği

Önümüzde bir erken seçim var…

24 Haziran’da hem cumhurbaşkanı seçiyoruz, hem de parlementoda bizi kimlerin temsil edeceğini seçiyoruz.

AK Parti, MHP ve BBP bir araya gelerek ”Cumhur İttifakı” kurdu. Cumhurbaşkanı adayı ise Recep Tayyip Erdoğan…

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DP ise bir araya gelerek ”Demokrasi İttifakı” kurdu. Cumhurbaşkanlığı için ortak bir aday yok.

HDP ise bu ittifakların dışında yer alıyor.

Farklı analizler yaptığımızda karşımıza şu çıkıyor;

Cumhur İttifakı’nın parlementoda çoğunluğu sağlayamadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazandığı bir tabloda Muhalefet ile parlementoda uzlaşma sağlanamaz ise bizi siyasi istikrarsızlık bekliyor olacak. Cumhurbaşkanlığı Sistemi AK Parti’nin de Türkiye’nin de aleyhine olan bir sistem olarak karşımıza çıkacak.

Cumhur İttifakı’nın parlementoda çoğunluğu sağladığı, muhalefetin Cumhurbaşkanı adaylarından birinin seçimi kazandığı bir durumda da yeni sistemin yarattığı sıkıntılarla karşılaşılacak. Belki de AK Parti eski sisteme dönüşün yollarını arayacak.

Demokrasi İttifakı’nın parlementoda çoğunluğu sağladığı, muhalefetin Cumhurbaşkanı adaylarından birinin seçimi kazandığı bir tabloda ise karşımıza bir ”koalisyon” yönetimi karşımıza çıkacak ve başkanlık sistemi belki de rafa kalkacak.

SEÇİMİN KRİTİĞİ HDP

HDP’nin parlementodaki pozisyonu ve barajı aşması durumunda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu. HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş. Ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde Demokrasi İttifakı’nın adayını destekleyip desteklemeyeceği de merak konusu. HDP’nin ikinci turda izleyeceği tavır CHP’nin ulusalcı seçmenini ve İYİ Parti seçmenini küstürür mü? Boykot kararı alması durumunda seçimin rengi de değişebilir. Önümüzde kritik bir seçim var. Seçimin kritik partisi HDP…

SEÇİMİN KİLİT PARTİSİ SAADET

Saadet Partisi Türkiye Sağ’ının ve Milli Görüş’ün temsilciliğini yürütmekte. Muhafazakar bir kitleye sahip Saadet Partisi, AK Parti’ye oy vermek istemeyen Muhafazakar kitle için önemli bir alternatif. Seçimin kazananı ile kaybedeni arasında kilit parti rolünü üstlenecek bir parti olarak görüyorum Saadet Partisi’ni. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Adayı olarak seçimde karşımıza çıkıyor ve Demokrasi İttifakının kurulmasıyla Demokrat Parti ile birlikte meclise girecek.

CHP’DE İNCE SÜRPRİZ

CHP birden fazla kesimi içinde barındıran bir parti. Türkiye’nin Merkez Sol’u…

CHP seçmenine bir sürpriz yaparak güçlü bir Aday çıkardı; Muharrem İnce

CHP 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ”çatı aday” olarak Ekmelledin İhsanoğlu’nu aday gösterdi. Matematiksel olarak seçimi kaybetmiş oldu. Çünkü seçmene birden fazla seçenek sunulmaz ise ikinci tur olasılığı o kadar azalır. ”Çatı aday” faktörünün seçimin matematiğe aykırı olduğunun farkına vardılar. Bugün bunun farkına vardılar ve partili bir aday çıkardılar.

Ulusalcı seçmenini son zamanlarda küstüren Cumhuriyet Halk Partisi’nin Muharrem İnce’yi aday göstermesi CHP seçmeni tarafından büyük bir memnuniyet ve mutlulukla karşılandı.

Muharrem İnce Atatürkçü, ulusalcı ve demokrat bir siyasetçi. Doğaçlama bir siyaset ve keskin bir uslüp ile sahada dikkat çekiyor.

Başarılı olur veya olmaz önümüze bir seçenek olarak geldi.

CHP risk almış, Muharrem İnce ultra risk almış oldu.

Kafalarda iki soru var:

Muharrem İnce, Meral Akşener ve Recep Tayyip Erdoğan ile rekabet edecek. CHP delegelerinin parti başkanlık seçimlerinde oy vermediği Muharrem İnce CHP’de ulusalcı kadroların temizliği için mi aday gösterildi yoksa ikinci turda güçlü bir aday olarak diğer partileri (İYİ-SAADET-DP) etrafında toplayacak bir aday olmak için mi aday gösterildi? Kemal Kılıçdaroğlu CHP’sinde ulusalcı kadroların temizlenmesinin üzerine Muharrem İnce’nin aday gösterilmesi kafa karıştırıcı…

MERAK EDİLEN PARTİ İYİ PARTİ, MERAK EDİLEN ADAY AKŞENER

Erken seçimde İYİ Parti ve Meral Akşener’in oyu büyük sürpriz yaratacak gibi görünüyor. Sahada büyük dikkat çeken bir partinin sandıkta durumun nasıl olacağı bilinmiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda ve Meral Akşener’in ”Demokrasi İttifakı” adayı olması durumunda karşımıza çok farklı bir tablo çıkabilir. İYİ Parti ve Meral Akşener’in en büyük şansı Milliyetçi, Muhafazakar, Liberal, Sol kesimlerden oy alabiliyor olması.

CUMHUR İTTİFAKINDA NELER OLUYOR?

Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda %50+1’i sağlayıp sağlayamayacağı AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın parlementodaki çoğunluğu sağlayıp sağlayamamasından daha çok konuşuluyor. Seçmenin hangi partiye oy verdiği ve Cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istediği önemli bu noktada. Başkanlık sisteminin başarıya ulaşması için Cumhur İttifakı’nın başarısı ile Erdoğan’ın başarısı bir denge oluşturmalı.

BAŞKA KİMLER VAR?

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Doğu Perinçek 100.000 imza için vatandaşlardan destek bekliyor. FETÖ’nün Ergenekon kumpasında cezaevinde uzun bir süre kalan Sol gelenekten bir lider olan Doğu Perinçek Cumhurbaşkanlığına aday oldu. FETÖ ve PKK ile mücadelede hükümete verdiği destek ile bilenen Vatan Partisi ve Doğu Perinçe’in hükümete dış politikalarda kararsız tutumlarından ve Suriye sorununun çözümünde Esad ile masaya oturulmamasından doğan bir kızgınlığı var. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda ”Demokrasi İttifakı” içerisinde yer alacak mı? Burada bir belirsizlik var.

SEÇİMİN MATEMATİĞİ ZOR

Birbirinden farklı anket sonuçları, birbirinden farklı analiz ve birbirinden farklı senaryonun olduğu bu seçimin matematiği epey zor. 2018 yılı sporseverleri Sportoto Süper Lig fikstürü ”acaba kim şampiyon olacak?”, ”takımlar arasında büyük rekabet ve sürpriz şampiyon” matematiğiyle başbaşa bırakmıştı. 2018 yılının erken seçimi de biz vatandaşları zor bir matematik problemi, güçlü adayların olduğu bir rekabet ve büyük sürprizlerle başbaşa bırakıyor. Bu matematik sınavından kim geçecek? Sahada kim kırmızı kart yiyecek, uzatmalar oynanacak mı, sürpriz şampiyon kim olacak?