Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Duyarsız Kalmayalım

DUYARSIZ KALMAYALIM!

Toplu Taşıma Araçlarında Yaşlı, Hamile, Engelli ve Çocuklu Kişilere Duyarsız Kalmayalım!

Taşımaz ayaklar, düz bile yokuş

Yaşlılık kapıyı çaldığı zaman

Teninde çizgiler hep nakış nakış

Yaşlılık kapıyı çaldığı zaman

Yaşlılar ile ilgi bu cümleleri Bayram Şahin dizelere aktarmış…

Günde bir milyon kişinin kullanmış olduğu METROBÜS ler de neler yaşanıyor!

İstanbul’a Metrobüs’ün gelişi ilk anda sevinç yarattı. Bu sevinç dalgasının ilçemiz olan Beylikdüzü’ne gelmesi ise bizleri fazlasıyla memnun etti. Zamanla bu sevinç özellikle iş giriş – çıkış saatlerinde hüsrana dönse de, insanlar çok kullanmaya mı başladı, yoksa Metrobüs’mü azaldı, duraklar ve insanlara yetişemez duruma dönüştü, ayakta bile yer bulmak zaman zaman imkansız hale dönüşebiliyor.

Metrobüs’ün durağa yanaşmasıyla ve dört kapısının açılmasıyla insanlar bir anda yer kapma endişesiyle koltukları doldurmaya çalışıyorlar. Geri kalan insanlar ise bir sonraki metrobüs için hazırlıklarına başlıyorlar ve bu her gün aynı şekilde devam ediyor.

Tüm Metrobüs kullanan insanların en büyük istekleri ise bir yere oturabilmek, peki oturmak ama dikkat edilmesi gereken kurallarda var, bunları neden unutuyoruz ki!

Rica Etsin Yer Vereyim!

Metrobüs’te seyahat halindeyiz ve tamamen dolu bir durum ile karşı karşıyayız, fakat yaşlı ve çocuklu bayanlar için ayrılmış bölümde oturan iki genç, bunlardan bayan olan elinde telefon ha bire kafayı eğmiş bir şeyler yazıyor, diğer genç ise kulaklıklarını takmış kendini yaşlanmayacakmış gibi hissediyor. Ayakta bekleyen yaşlı bir bayan ve yaşlı bir amca, yer vermeye hiç niyeti yok, yaşlı amca artık yorgunluktan düşecekmiş gibi zor duruyor ayakta, aynı Metrobüs’te ayakta seyahat eden birisi olarak, neden yer vermiyorsunuz! üstelik yaşlılara ait bir yerde oturuyorsunuz diye sorduğumda, bayan olan genç kız hemen atladı, ben rahatsızım, peki yanındaki gence döndüm, siz de rahatsızmısınız niye kalkmıyorsunuz dedim, cevap gecikmedi, herkes oturuyor, peki dedim, sizin oturduğunuz yer yaşlılara ayrılmış neden kalkmıyorsunuz?

18-20 Yaşlarındaki öğrenci kardeşimizin vermişi olduğu cevap aynen şöyle oldu ”RİCA ETSİN VEREYİM” düşünebiliyormusunuz, yaşlı ve çocuklu bayanlara ayrılmış bir alanda oturan iki genç ve verilen iki cevap…

Bu söze ise en güzel cevabı veren yaşlı amca oldu…

Boşver!

Allah Onların Yardımcısı Olsun!

Bu sözlerden de anlaşılıyor ki, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığının Metrobüslerde yayınladığı reklam filimleri bizim gençlerimiz için hiç bir şey ifade etmiyor, okullarımızda öğretmenlerimiz ise eğitim konusunda yetersiz kalıyor, hepsinden önemlisi anne ve babalar yani yine biz bireyler, evlatlarımıza bu konuda hiç iyi örnek olamıyoruz demektir.

Yaşadıklarımız aslında ağlanacak hallerimizdir. Binlerce köprü, yol, otoban yapan devlet, işçilerin emekçilerin ulaşım sorununa çare ve çözüm ararken, bizler ise kendimizi sorgulamalıyız…

SON SÖZ!

İhtiyar Amcanın Metrobüste o son sözü söylediği genç kardeşim, sanırım sen o sözün altından hiç bir zaman kalkamayacaksın. Allah Onların Yardımcısı Olsun!

Haber Lonca

Beylikduzu.com.tr