Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Kar Yağışı Beylikdüzü’nde Etkisini Gösterdi

İstanbul’da beklenen kar yağışının etkisini göstermesiyle birlikte teyakkuza geçen Beylikdüzü Belediyesi, bin personel ve 123 aracıyla sahada. İlçe genelinde yaşanacak olası tüm durumlara karşı hazır olan ekipler, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kar küreme, tuzlama, kaldırım ve yaya yolu temizleme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdü. Öte yandan sosyal yardım ve sağlık hizmetleri de aksamadan devam ederken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, süreci sahada takip etti. Başkan Çalık, “Karla mücadele çalışmalarımızı kentimizin tüm noktalarında eş zamanlı olarak 24 saat esasıyla sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın her anında yanındayız” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde beklenen yoğun kar yağışı, Beylikdüzü’nde etkisini gösterdi. Kar yağışı öncesi gerekli hazırlıklarını tamamlayan Beylikdüzü Belediyesi, tüm birim ve ekipleriyle ilçe genelinde çalışmalarına hızla başladı. İlçede yaşanabilecek tüm olumsuzluklara anında müdahale edilmesi ve hızla çözüme kavuşturulması için Beylikdüzü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nden yönetilen süreçte, bin personel ve 123 araç görevlendirildi. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için çalışan ekipler; kar küreme, tuzlama, kaldırım ve yaya yolu temizleme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdü. Belediye tarafından ayrıca, ilçenin 10 farklı bölgesinde tuz stok noktaları oluşturuldu.

 

Hizmetler aksamadan devam etti

 

Sosyal yardım hizmetlerini de aksatmadan yürüten Beylikdüzü Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemek ve erzak yardımlarını ulaştırmaya devam etti.  Acil ihtiyaç durumlarında vatandaşlara hizmet verecek olan; Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Yaşam Vadisi 1.etap girişi, Beylikdüzü Metrobüs Meydanı, Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi, Yakuplu Sosyal Tesisleri, Marmara Sosyal Tesisleri, Beylikdüzü Mutfak ve Emekliler Lokali’nde de sıcak çorba ikramları yapıldı. Sağlık hizmetlerini de sekteye uğratmayan belediye, hastane nakil ve evde bakım gibi hizmetlerine devam etti. Öte yandan sokak hayvanları için 57 ayrı noktada toplam bin ton mama dağıtılırken yaralı olduğu tespit edilen hayvanlara da gerekli müdahaleler sağlandı. Tüm hizmetlere ilave olarak, ilçede yaşayan 65 yaş üstü vatandaşları arayarak ihtiyaçlarını soran belediye ekipleri, ihtiyaçların sağlanması noktasında gerekli yönlendirmeleri de yaptı.

 

Çalık: Çalışmalarımız aralıksız devam edecek

 

Tüm sürecin başından sonuna kadar yakın takipçisi olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde çalışma arkadaşlarıyla bir araya gelerek gerekli talimatları verdi. İlçe esnafını da ziyaret ederek taksi duraklarında çorba ikramında bulunan Başkan Çalık, “Beylikdüzü Belediyesi olarak hazırlıklarımızı tamamlayıp kar yağışı başlamadan önce belli noktalara araçlarımızı konuşlandırmıştık. Sabahın erken saatlerinde başlayan yoğun kar yağışına karşı komşularımızın mağduriyet yaşamaması için ekiplerimiz çalışmalarına en hızlı şekilde başladı. Çalışmalarımızı kentimizin tüm noktalarında eş zamanlı olarak 24 saat esasıyla sürdüreceğiz. Yoğun kar yağışıyla mücadele kapsamında komşularımıza sıcak yemek ve sağlık destekleri ulaştırmaya devam ediyor, ring seferlerimizle transfer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Karla mücadelemizi aralıksız sürdürürken, taksi duraklarını ve ilçe esnafının da yanında olmaya devam ediyor, komşularımızla dayanışmamızı büyütüyoruz. Tüm komşularımızın ihtiyaç duydukları her an yanlarındayız. Komşularımdan, mümkün olduğunca evlerinde kalmaları ve gerektiği noktalarda da toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyorum. Lütfen, kış lastiksiz, zincirsiz ve tedbirsiz yollarda olmayın.” ifadelerini kullandı.