Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Haramidere Cem Evi Aşure Lokması Verdi

Esenyurt ilçesinin en eski Cem Evlerinden birisi olan ”Haramidere Cem Evi” Leyla Erdoğan başkanlığında dernek merkezinde aşure lokması verildi.

Aşure lokması sonrasında Haramidere Cem Evi başkanı Leyla Erdoğan odasında misafirler ile bir araya geldi. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Dernek Başkanı Cengiz Ataseven ve başkan yardımcısı Nuran Papur, Esenyurt Sivaslılar Dernek Başkanı Ünsal Akkaya, CHP Beylikdüzü ilçe yöneticisi Celal Karatekin, Esenyurt Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Mithat Yolcu ve beraberindekiler ile “Ortak Hizmet” protokolü ile yenilenecek olan Haramidere Cem Evi ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Esenyurt’un En Eski Cem Evi Haramidere Cem Evi Yenileniyor

Esenyurt’un Mehterçeşme Mahallesi’nde bulunan Haramidere Cemevi’nin binası, Esenyurt Belediyesi tarafından yenileniyor. Cemevi binasının yenilenmesini öngören “Ortak Hizmet” protokolü, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan arasında geçtiğimiz günlerde imzalanmıştı.

Esenyurt’un en eski cemevlerinden biri olan Haramidere Cemevi’nin 30 yıllık binası, Esenyurt Belediyesi tarafından yeniden inşa edilecek. Oldukça eski olan bina için İTÜ tarafından depreme dayanıksız olduğu yönünde rapor verilmişti. 1 Mart’ta, Esenyurt Belediyesi’nde bir araya gelen Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile Cem Vakfı Başkanı Prof Dr. İzzettin Doğan, binanın yenilenmesini öngören “Ortak Hizmet” protokolünü birlikte imzalanmıştı. 1993 yılında vatandaşlar tarafından imece usulüyle inşa edilen cemevi binası, mevcut haliyle hem talebi karşılayamaz durumda hem de depreme karşı risk taşımaktaydı.

Cemevi binasının mevcut haliyle ihtiyaçları karşılayamadığına dikkat çeken Haramidere Cemevi Başkanı Leyla Erdoğan Zafer, imzalanan protokolden dolayı mutluluğunu dile getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelen uzmanların, ‘”depreme karşı dayanıksız’” olduğuna dair rapor verdiğini ifade etti.

Lonca Medya56