Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Engelliye Bakan Kişilere Evde Bakım Parası

ENGELLİYE BAKAN KİŞİLERE EVDE BAKIM PARASI

Toplumumuzun büyük bir kesiminin evde bakım yardımdan haberi olmadığından, bu parayı talep etmiyor.

Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kendilerine bakan kişilere, EVDE BAKIM PARASI adı altında ödeme yapar. Evde bakım parasının alınabilmesi için hem engellinin hem de engelliye bakacak kişinin taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Sadece engellinin şartları taşıması tek başına yeterli değildir.

Engelli bireye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için engellinin taşıması gereken 3 şart şu şekildedir;

1-Engelli olan bireyin engelliliğinin kanıtlanması gerekir ve engellinin tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından en az ‘%50’ seviyesinde ağır engelli raporunun verilmiş olması. Küçük çocuklar için ağır engelli şartı aranmaz zaten çocuklar bakıma muhtaç ve ihtiyaçlarını kendileri gideremez. İlerleyen yaşlarda gelişimine göre 1 ya da 2 yıllık rapor aranır.

2-Engelli olan bireyin kendi temel ihtiyaçlarını (yeme, içme, tuvalet, banyo vb.) karşılamakta zorlanması ya da karşılayamaması; kısacası ihtiyaçlarını giderebilmek için başkasına muhtaç olması.

3-Engellinin yaşadığı evde kişi başına düşen net gelirin asgari ücretinin 2/3’ünün altında olması.

Bu üç şartı taşıyan engelli bireyler için evde bakım parası talebinde bulunulabilir.

Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakanın engelli ile akraba olması veya aynı kanı taşıması gerekir. Eğer yakın bir akrabası yoksa engelliye bakacak birey uzak bir akraba veya üvey bir akrabası da olabilir. Ayrıca engelliye bakacak kişiyle engellinin ikamet adresi aynı olmalıdır. Çünkü aynı evde bir yaşam sürülmediği takdirde, engellinin bakımı tam anlamıyla gerçekleştiremeyebilir. Burada amaç engellinin tüm ihtiyaçlarının karşılanıyor olmasını sağlamaktır.

Evde bakım parasının, engellinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması zorunludur. Engellinin ihtiyaçları için bağlanan engelli parasının engelli ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaması; engelli hakkını kullanmak olup, ispatlandığı takdirde engelli maaşının kesilmesine sebebiyet vermektedir.

Engellinin vefatında ise 15 gün içerisinde bildirim yapılması zorunludur aksi halde cezai işlem yapılmaktadır.

 

Evde bakım parası tutarları

2016 yılı ikinci altı ayı için, 924,73 TL

2017 yılı ilk altı ayı için için, 952,47 TL

2017 yılı ikinci altı ayı için , 990,57 TL

 

Unutmamız gerekir ki hepimiz birer engelli adayıyız.

 

Sevgiyle kalın,

 

OKTAY ATALAY

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı