Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü’nde 9.Kez Kutlandı.

Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 9.su düzenlenen Dünya Sivaslılar Günü 4 Eylül tarihinde Sivas Kongresinin 101 inci yıldönümünde Beylikdüzü ilçesinde düzenlenen etkinlikler ile kutlandı. 

SİVAS KONGRESİ’NİN 101’İNCİ YILDÖNÜMÜ BEYLİKDÜZÜ’NDE KUTLANDI

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 101’inci yıldönümü ve 9. Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü’nde kutlandı. Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla Yaşam Vadisi 1. etapta gerçekleşti.

Dr.Mustafa Altınpınar Beylikdüzü Kaymakamı

Beylikdüzü Kaymakamı Dr.Mustafa Altınpınar konuşmasına halk ozanı Aşık Veysel ve Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nunda etkinliklerle anılması Sivas’ın Beylikdüzü ilçesinde ne kadar sevildiğinin, ne kadar çok özlendiğinin, ne kadar önemli bir yer tuttuğununda göstergesi bu bakımdan ben belediye başkanı Mehmet Murat Çalık ve dernek başkanı Eyyüp Günay ve emeği geçenlere bir Sivaslı olarak teşekkür ediyorum diyerek sözlerine başladı.

”Başkalarının Kanat Ülkesi Olma Dönemi Bitti”

Sivas Kongresininde yıl dönümü bu nedenle Cumhuriyeti kuran bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi ve gazilerimiz rahmet ve minnetle anıyorum. Değerli dostlarım Sivas kongresinde karara bağlanan ve aslında Cumhuriyetede temel teşkil edilen ”Manda ve Himaye kabul edilemez” düsturunun çok güçlü bir şekilde gündeme geldiği günlerden geçiyoruz. Suriye’den Doğu Akdeniz’e, Libya’dan Azerbeycan’a ordan Irak’a kadar birbirinden çok farklı coğrafyalarda farklı gibi görünen aslında hepsinin tek bir cephe teşkil ettiği büyük sınamalara, tehditlere ve saldırılara maruz kalıyoruz. Büyük ihanetlere tanıklık ediyoruz. Tarih adeta tekerrür ediyor. Yunanistan yine piyon rolünde, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı Arap aşiretleri yine ihanet içerisinde Emperyalist Batı’nın bu coğrafyayı yeniden şekillendirmek, yönetmek, kontrol etmek, bir takım muhteris aile ve guruplara iktidar vererek ülkelerinin kaynaklarını talan etme siyaseti çöküyor. Türkiye haklı mücadelesinde direndikçe coğrafyamızdaki emperyalistlerin planları hesapları yerle bir oluyor. Çünkü artık değerli dostlarım başkalarının güvenlik ve çıkarlarına göre pozisyon alma, başkalarının cephesi olma, başkalarının kanat ülkesi olma dönemi bitti. Yakın tarihimiz boyunca on yıllarca hassasiyetimizi ve onurumuzu hiçe sayan sözde müttefiklerimiz ABD ve Avrupa ülkeleri Türkiye ile ilişkilerinde Sivas Kongresi’ndeki ruhu gözetmek zorundalar, bizimle ilişki kurarken bir sömürge ülkesi ile ilişki kurar gibi değil, özgür ve eşit bir ülke olarak, bizimde haklarımızın gözetildiği, bizimde çıkarlarımızın korunduğu eşit ilişkiler geliştirmek zorundalar artık eski tehditleri baskıları hileli yöntemleri işe yaramayacak. Değerli dostlarım bugün geldiğimiz noktada bu iklimde kendimize inanmak, Türkiyeye inanmak bu kutlu mücadelesinde Türkiye’nin yanında durmak ona güç vermek, tıpkı yüzyıl öncesinde olduğu gibi Cumhuriyeti kuran öncüler ile birlikte, Mustafa Kemal ile birlikte Sivas Lisesi’nin ahşap sıralarında yan yana oturmak demektir. Bu ülkede yaşayan bütün vatandaşlar için bir vatan ve namus borcudur.

Sivas Kongresi’nin 101’inci yıldönümü ve 9. Dünya Sivaslılar Günü, Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla Yaşam Vadisi 1. etapta gerçekleşti. Yaşam Vadisi Çanakkale Zafer Meydanı ve Atatürk Anıtı’nda düzenlenen Çelenk Koyma Töreni ile başlayan etkinliğe; Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Sivaslılar Derneği Başkanı Eyyüp Günay, Sivaslılar Derneği yönetim kurulu üyeleri, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Manda ve himayenin reddedildiği ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı özel günde, eşitlik ve özgürlük temaları çerçevesinde gündeme ilişkin konuşan Kaymakam Altınpınar, programda emeği geçenlere de ayrıca teşekkür etti.

Günün anlam önemine ilişkin konuşmaların ardından program, Yaşam Vadisi “6 Mayıs Geçliğimiz Sahnesi”nde Esra Yıldız moderatörlüğünde düzenlenen ve Prof. Dr. Vahdettin Engin ile Eyyüp Günay’ın katıldığı söyleşi ile sona erdi.