Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Beylikdüzü Klasik’te Mozart Rüzgarı

Bu yıl 6.sı düzenlenen ve koronavirüsle mücadelede gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına adanan Beylikdüzü Klasik Müzik Günleri’nin ikinci gününde, genç keman sanatçısı Yiğit Karataş ve Avrasya Oda Orkestrası, ‘Mozart, Yüzyıllardır Taze’ adlı konserle İstanbullu sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı gecede, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Sanatın iyileştirici gücünü, iliklerimize kadar bize hissettirdiniz.” diyerek sanatçılara teşekkür etti.

 

Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği 6. Klasik Müzik Günleri tüm coşkusuyla devam ediyor. Bu yıl, ‘umut etme, tazelenme ve şükran duyma’ temalarıyla  ‘6 Mayıs Gençliğimiz Var Sahnesi’nde düzenlenen ve sağlık çalışanlarına adanan Beylikdüzü Klasik’in ikinci gününde, keman sanatçısı Yiğit Karataş ve Avrasya Oda Orkestrası ‘Mozart, Yüzyıllardır Taze’ adlı konser ile dinleyicilere unutulmaz saatler yaşattı. Mozart’ın 3 numaralı keman konçertosu ile Mozart’ın 41. Senfonisi’ni seslendiren müzisyenleri, sanatseverler alkış yağmuruna tuttu. Yoğun ilgi gören konsere; Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve eşi Zehra Çalık’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Konserde, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli tüm önlemler alınırken girişlerde dezenfektan verilerek ateş ölçümü yapıldı. Maskesi olmayanlara maske verildi. Oturma düzeni, sosyal mesafe kuralına uygun düzenlendi.

 

  1. Senfoni Atatürk İçin Seslendirildi

 

‘Mozart, Yüzyıllardır Taze’ adlı konserin ikinci yarısında, 41. senfoni ile ilgili bilgiler aktaran Şef Murat Cem Orhan konuşmasında “41.senfoni, Mozart’ın en son eseri. Do majör senfonisi, Mozart’ın 41 numaralı son senfonisi. 1788 yılında, bir 10 Ağustos günü tamamlanmıştır. Mozart, bu eseri, maalesef dinleyemeden vefat etmiştir. Bu güzel eserin, bir lakabı vardır. O lakap da ‘Jüpiter’ Neden Jüpiter? Çünkü, Roma Mitolojisi’ndeki en büyük Tanrı’dır. Derler ki Mozart’ın en ihtişamlı, en büyük, en olgun eseridir. Biz de istedik ki bu büyük, ihtişamlı, olgun eseri, bugün burada çalmamıza sebep olan ulu önder Atatürk’e ithaf edelim. Ben ve orkestra arkadaşlarım, çalacağımız senfoniyi, Ata’mıza hediye ederken diyoruz ki ‘Atam, yolumuz uzun, heyecanımız yüksek ve gençliğimiz var.’ ifadelerine yer verdi.

İmamoğlu: Sanat Umuttur, Işıktır

Konseri dinlemeye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sözlerine “Muazzam bir akşamdı, şefimize ve tüm müzisyenlere teşekkür ediyorum.” diyerek başladı. Konuşmasında, sanatı hissetmenin önemine dikkat çeken Başkan İmamoğlu, “Bugünlerde özellikle sanatı hissetmek lazım… Belki de dünyanın en kritik döneminin içerisinde yaşam sürüyoruz. Dolayısıyla hepimizin olağanüstü sorumlulukları var. Ben, sorumluluğa bir kavram daha yüklememiz gerektiğini düşünüyorum. Biz, bu güzel ülkenin, Cumhuriyet’in ilk 100 yılını tamamlamak üzereyken böyle bir süreci yaşıyoruz. Dolayısıyla bir sorumluluğumuz var. İkinci yüzyıla dair büyük bir hikaye yazmamız lazım. Bunun içinde kültür var, sanat var, yaşam var, eğitim var, bilim ve teknoloji var. O yüzden, sorumluluğu büyük bir kitleyiz. Çok çalışmalıyız, üretmeliyiz ve ikinci yüzyıla muazzam bir Cumhuriyet hikayesi yazmalıyız ki gerçekten kurucu önderimiz Atatürk’ün başlattığı ışığı o ışığı, çok daha büyük yerlere taşıyalım. Bu manada, sanatın da büyük kıymeti var. Benim için müzik, sanat, en darda olduğum anda heyecandır, umuttur, ışıktır. Onun için sanatı hayatınızdan hiçbir zaman eksik etmeyin. Sanatçılarımızın sayesinde yarın sabaha daha büyük bir güçle kalkacağımdan hiç şüphe duymuyorum. İyi ki varsınız.” diye konuştu.

Çalık: Sanatın İyileştirici Gücünü Hissettirdiniz

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık konser sonrası, müziğin ruhu iyileştirdiğini vurgulayan bir konuşma yaptı. Başkan Çalık, konuşmasında “Muhteşemdiniz. Sanatla dolu bu gece için hepinize teşekkür ediyoruz. Sanatın iyileştirici gücünü, iliklerimize kadar bize hissettirdiniz. Beylikdüzü notaları çok özlemişti. Vatandaşlarımız klasik müziğe büyük ilgi gösteriyorlar. Bizleri yalnız bırakmayan sanatseverlerimize de teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan Çalık, konser sonunda, plaket ve çiçek takdimini eşi Zehra Çalık ile birlikte yaptı.