Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

4 Eylül Kongre Binası İlk Etkinliğini Yaptı

Beylikdüzü ilçesinde inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen Beylikdüzü Sivas 4 Eylül Kongre Binasında ilk etkinlik düzenlendi. 

GURUR DUYACAĞIMIZ BİR DEVRİM

Beylikdüzü Belediyesi, Cumhuriyetin 99. Yılını bir dizi etkinlikle kutluyor. Bu kapsamda Beylikdüzü’nde açılan 4 Eylül Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi’nde ünlü tarihçi-yazar Sinan Meydan, Cumhuriyet Söyleşisi’nde Cumhuriyet’in kazanımlarını anlattı. “Siyasi reflekslerimizi bir adım geride tutmalıyız” diyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Vatanını, milletini ve bayrağını seven insanlar olarak Türkiye’nin ikinci yüzyılına adım atmak, ikinci yüzyıl için mücadele etmek ve bu mücadeleyi başarıyla taçlandırmak zorunda olduğumuzu ifade edeyim” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yılı etkinlikleri kapsamında ünlü tarihçi-yazar Sinan Meydan, Cumhuriyet Söyleşi’nde Beylikdüzü halkıyla buluştu. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas Kongre Binası’nın birebir yapıldığı 4 Eylül Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlik Ankara Gençlik Kültür-Sanat Kulübü sanatçılarının hazırladığı dans tiyatrosuyla başladı. Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan zorlukları anlatan tiyatral gösteri izleyicilerden tam not aldı. Gösterinin ardından Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve tarihçi-yazar Sinan Meydan, Cumhuriyet Söyleşisi’nde Kurtuluş Savaşı yılları ve sonrasında yaşanan zorlukları anlattı.

 “Muazzam bir başarı hikâyesi”

 

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı dönemde yaşadığı zorluklara değinen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, savaş sonrası verilen ekonomik bağımsızlık mücadelesine dikkat çekti. Başkan Çalık, “Atatürk, bu ülke insanının ferasetine ve enerjisine çok güveniyordu. Atatürk, bu sürece kadar nasıl bir yol izleyeceği, neler yapacağı, nasıl bir mücadelenin içine gireceğini biliyordu aslında. Mesela sanayi, Cumhuriyet’in çok önemsediği işlerden biri. Şöyle bir veri paylaşacağım sizlerle. 1923-1938 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti büyüme anlamında yaklaşık yüzde 97 büyüme sağlamış. Dünyada böyle bir örnek yok. Bunu başarmış bir milletin evlatlarıyız. Fabrikası yok, yolu yok. Demiryolları, deniz yolları hepsi yabancıların ellerinde. Çok küçük üretim tesisleri var. Atatürk bu başarıyı sağladıktan sonra ekonomiye dair de dönüşümü yapıyor Fabrikalar kuruyor, o fabrikaları destekleyecek bankalar da kuruyor. Sümerbank’ı kuruyor tekstili desteklemesi için imar ve şehirciliği desteklemesi için Emlakbank’ı kuruyor. Halk Bankası’nı esnaf için kuruyor. Etibank kuruluyor madencilik için. Dolayısıyla muazzam bir başarı hikâyesi” diye konuştu.

“Bu mücadeleyi başarıyla taçlandırmak zorunda olduğumuzu ifade edeyim”

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı salon Beylikdüzü 4 Eylül Sivas Kongre Binası ilk etkinliğini yaptı.