Beylikdüzü
Beylikdüzü Kent Rehberi

Yükünüz Size Yük Olmasın

Türkiye’de Lojistik ( Logistics Turkei)

Cumhuriyetin kurulması itibariyle Türkiye’de birçok anlamda yenilikler olmuştur. Osmanlı döneminde çok az olan demiryollları cumhuriyet ile birlikte artışa geçmiştir. İlk etapta taşımacılık üzerine olsa da ne yazık ki beklenen etkiyi gösterememiştir. Belki biraz abartı olabilir fakat 2000’li yılların başına kadar Türkiye’de havayolu taşımacılığı da beklenen seviyede olamamıştır. Aynı durum denizyolu taşımacılığı için de geçerlidir. Ancak burada bir ayrıntıya değinmekte fayda var. Cumhuriyetin kuruluşundan 1950’li yıllara kadar ülke olarak ; demiryolu ve denizyolu taşımacılığına önem verilmiştir. Bu nedenle karayolları hep geri planda kalmıştır. Ne yazık istenilen seviyeye de gelememiştir.

Dünya çapında karayolu taşımacılığı farklı yerlerde olsa da , ülkemizde her daim tercih sebebi olmuştur. Bundaki en önemli nokta diğer taşımacılık çeşitlerine nazaran daha erken teslimat ve maliyetsel açıdan da daha ekonomik oluşu tercih hakkını bir o kadar da arttırmıştır. Diğer taraftan da ülkemizin yollarının birçok dünya ülkesine nazaran daha kaliteli olması diyebiliriz. Lakin burada şunu da bilmemiz gerekmektedir. Özellikle 2000’li yıllardan sonra karayollarımızda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Yine burada bir ekleme daha yapmamız gerekirse yetersiz altyapı nedeniyle bu yolları her sene yenilememiz de gerekmektedir.

2018 yılına girmek üzereyken bile hala karayolu taşımacılığının diğer taşımacılık yöntemlerine ağır baskın olduğunu söylememiz de yanlış olmaz sanırım. 2016 yılı verilerine göre ülkemizde karayolu taşımacılığı tüm taşımacılık yöntemleri içerisinde %80 üzerinde bir kısmı kapsamaktadır. Peki bunda önemli etkenler nelerdir?

Türkiye’de Karayolu Lojistiğinin Önde Olma Nedenleri

Türkiye’de karayolu taşımacılığı geniş ve önemli bir sektör. Bunun yanı sıra da Türk taşımacılık ve nakliye sektörü bir yandan kendini teknolojik gelişmelere adapte ederken diğer yandan da daha iyi olma çabaları içerisinde. Ayrıca ülkemiz genç bir taşıma filosuna da sahiptir. Ülkemizde karayollarının ön planda olma sebepleri arasında kısa mesafe, ucuz maliyet, direk teslimatlar ve zaman faktörünü ön plana çıkarabiliriz.

Bizlerde Karataş Grup Lojistik ailesi olarak; kendimize edindiğimiz ilkeler doğrultusunda , zamanında teslimat , ekonomik maliyetler ve müşteri odaklı hizmetlerimizle yaklaşık 22 yıllık bilgi ve birikimimizi gerek ülkemizin gelişimine yönelik , gerekse istihdama yönelik kullanan bir firma olmaktan son derece mutluyuz. Genç araç filomuzla  Yurt içi , Yurt dışı lojistik hizmeti sağlamaktayız. Soğuk ve sıcak zincir Taşımacılığından , Kuru yük Taşımacılığına , Ağır Nakliyeden , Fuar Taşımacılığına kadar aklınıza gelebilecek tüm lojistik hizmetlerini Karataş Grup Lojistik firması olarak sağlamaktayız.

Kısacası diyoruz ki ;

“ YÜKÜNÜZ SİZE YÜK OLMASIN “