13 Haziran 2018 Çarşamba 15:25:18
281 kez okundu.

Taksicilerden oy almak, plaka sahiplerinin zengin edilmesi için ''UBER'in işi bitti'' denildi.

Serbest piyasa ekonomisi denen bir şey var.

Yöneticilerin piyasada taraf tutmak yerine yapması gereken girişimciliği desteklemektir.

Ulaşım sektöründe inovasyon desteklenmeli, Türk girişimci UBER ile rekabet edecek projeler geliştirmeli.

Ama rekabet bitirilirse, tekelcilik yapılırsa bu iş olumlu sonuçlanmaz.

Uber'e karşı atılan ciddi adımlardan sonra taksi plakası fiyatları 2 günde 100.000 TL artmış.

Hem serbest piyasa ekonomisi baltalanıyor hem de büyük bir rant dönüyor.

UBER -SARI TAKSİ çekişmesi konusunda yapılması gereken nedir?

Vatandaşın sarı taksi yerine uber araçlarını tercih etmesinin belli sebepleri var. Uber uygulamasının vatandaşa verdiği güven ile birlikte 21.yüzyılın vizyonuyla hareket eden bir dev şirket olmasıdır. Uber vatandaşa güven veriyor, sarı taksi güven veremiyorsa sorun taksici camiasındadır. Uber şoförleri, Uber'in VIP araç kiracıları ve bu araçları kiralayanlarda bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi hükümet kanadından ''Sarı Taksi'ye destek'' mesajları verilerek Uber'in önü kapatıldı. 

ÇÖZÜM SARI TAKSİ Mİ?

Hayır...

Yapılması gereken şudur. Yerli Uber'lerin yaratılması için Türk girişimcilere devlet destek verir ve sarı taksi camiasında büyük bir değişim yaratılır. Bu şekilde vatandaş yerli uberleri kullanarak bindiği taksi aracına güven duyar. 21.yüzyıl vizyonuna uygun hareket edilmeli, serbest piyasa ekonomisi baltalanmamalı bu şekilde hem Uber camiasının hem sarı taksi camiasının gönlü hoş tutulur. 

UBER-SARI TAKSİ KAVGALARI

Türkiye'de sarı taksi şoförlerinin içlerinde sabıkalı insanların olduğu biliniyor. Vatandaş elbette memnuniyet duymaz ve Uber'e yönelir. Sarı taksi camiası günümüz vizyonu günümüz teknolojisiyle kendine yön vermelidir. 

Beylikdüzü ve çevresi kırmızı taksilerin çalışma bölgesi, sarı taksi bu bölgelerde müşteri alırken bu bölgenin kırmızı taksi şoförleri sarı taksi şoförüne saldırıda bulunuyor mu?

Hayır...

Esenyurt'ta bir AVM yakınlarında birçok sarı taksinin biraraya gelerek Uber aracını sıkıştırdığı, birçok sarı taksi şoförünün Uber araçlarına saldırdığına şahit olduk. Vatandaş elbette bu görüntülerden rahatsız olur, bu çözüm değildir.

Sarı Taksi'ye güven için güven sağlatacak bir ortam sağlanmalı, buna uygun teknolojiyi girişimciler geliştirmeli ve bu vizyonla Uber'e alternatif olmalı ve devlet her iki tarafında çıkarını sağlayacak adımlar atarak serbest piyasa ekonomisini baltalamamalıdır.

 

Durbey Duran

Lonca Medya Genel Yayın Yönetmeni