Durbey Duran

Durbey Duran

Lonca Medya ve Sivaslı bir gazeteci olarak Beylikdüzü ilçesinde 6.kez düzenlenen 4 Eylül Sivas Kongresinin yıl dönümünde gerçekleşen DÜNYA SİVASLILAR GÜNÜ etkinliğine neden katılmadım?
10 Eylül 2017 Pazar 23:25:09
632 kez okundu.

LONCA MEDYA’YI NEDEN GÖREMEDİNİZ?

 

Sivas ve Beylikdüzü ilçesine yayın yapan Lonca Medya Genel Yayın Yönetmeni ve Beylikdüzü Sivaslılar Derneği kuruluşundan itibaren dernek yönetiminde yer alan ve derneğin genel sekreterlik görevini yapan biriyim.

 

Beylikdüzü Sivaslılar Derneğinin yapmış olduğu tüm projelerde imzası olan ve tüm projelerin tanıtım, haber, medya planlamasını yapan birisi olarak 5 kez düzenlemiş olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin mihenk taşlarından 4 Eylül Dünya Sivaslılar Günü etkinliğinin 6.sına katılmadım.

Beylikdüzü Sivaslılar Derneği için tanıtım dergisi, aylık bülten yayınları ve tanıtım etkinlik videoları ile hizmet veren, üstelikte derneğin genel sekreteri olarak; 

 

Katılmama nedenlerim?

 

Sivas Belediyesi tarafından 5 Ağustos tarihi Dünya Sivaslılar Günü olarak ilan edildi ve kutlandı. Ben ise Beylikdüzü Sivaslılar Derneği Genel Sekreteri ve Sivaslı bir basın mensubu olarak Dünya Sivaslılar Günü kutlamalarının Beylikdüzü ilçesinde 5 yıldır yapılmakta olduğunu,  bu yıl ise 6.kez kutlanacak 4 Eylül’de kutlanacak olduğunu yazmıştım. O tarihte ise Beylikdüzü Sivaslılar Derneği başkanı ve yönetim kurulu, işadamlarıyla birlikte Sivas’ta olmalarına rağmen ‘’HAYIR, DÜNYA SİVASLILAR GÜNÜ 4 EYLÜL TARİHİNDE 5 KEZ KUTLANMIŞTIR’’ diye bile söylenememiş, üstelik sessiz kalınmıştır. Bizlerin beş yıldır kutlamakta olduğumuz, emek verdiğimiz projemiz Sivas Belediyesi tarafından yeni bir proje gibi yapılmış, Beylikdüzü Sivaslılar Derneği başkanı ve yönetimi ise sessiz kalmıştır.

 

Merhum Halit Tuna’nın vefatından sonra onunla yol yürüyen bir arkadaşı, bir kardeşi ve derneğin genel sekreterliğini yapmış biri olarak Halit Tuna adına ‘’ADAM GİBİ ADAM’’ isimli 258 sayfalık bir kitap yazmış bir basın mensubuyum. Dernek yönetimim ise bu kitap için ‘’KİMDEN İZİN ALDI DA KİTAP YAZIYOR?’’ adıyla karşı olduklarını birçok yerde ifade etmiş olmaları beni bir SİVASLI olarak üzmüş bu nedenle yazımı tamamlanan kitabımı bile dağıtıma geçirmediğimi belirtmek istiyorum.

 

Derneğin merhum Halit Tuna’dan sonra yaşadıklarını kitabımda da yazmış olmam yıllarca dernek içerisinde sevgi, saygı, hemşerilik ve kardeşlik duygularına ters düşen davranış sergilemesinden dolayı derneğin hiçbir faaliyetine KONGRE TARİHİNE kadar katılmama kararı aldığımıda ayrıca belirtmek istiyorum.

 

Sivas’ın 2 konfederasyonu, Sivas platformu, federasyonları ve binin üzerinde hemşeri derneği bulunmaktadır. Tüm bu dernekler ise sadece BAŞKANLARI için çalışmaktadır. Sivas Dernekleri bir basın mensubu olarak baktığımda artık hükmünü yitirmiş yada yitirmektedir. Proje dernekleri, yardımlaşma dernekleri gitmiş, yerine BAŞKANLIK yarışları başlamış olduğunu üzülerek görmekteyim.

 

Tüm dernek başkanlarının bu vesileyle ŞAPKALARINI ellerine alıp düşünmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca Beylikdüzü ilçesinde bu yıl 4.kez düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları Etkinliklerine baktığımızda ise Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler için Belediye tarafından alan ayrılmış olmasına rağmen, Beylikdüzü ilçesinde faaliyet gösteren bir çok derneğinde katılım sağlamadığını hep birlikte görmüş olduk, katılım sağlayan derneklere baktığımızda ise başkan ve yanındaki bir kaç kişiden ibaret olduğunuda hep birlikte gördük...

Basın mesleğine gönül vermiş Oğuz Cevher Beylikdüzü Sivaslılar Derneği ile ilgili yüzlerce haber, yüzlerce tanıtım röportajı yapmış bir basın mensubu ve Halit Tuna adına hazırlamış olduğum kitabı bizzat inceleyen birisi olarak, ayrıca 9 Ağustos tarihinde yazmış olduğum EMEĞE SAYGI isimli köşe yazım (http://beylikduzu.com.tr/tr-TR/kose-yazilari/4038/emege-saygi) ile birlikte 5 Eylül 2017 tarihinde 4 Eylül Dünya Sivaslılar Günü Etkinliği 6.Kez kutlandı haberimin son paragrafını aynen olduğu gibi yazıyorum...

 

Halit Tuna'sız Geçen Dünya Sivaslılar Günü 

Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Derneği tarafından 6.kez düzenlenen 4 Eylül Dünya Sivaslılar Günü Etkinliğinde, Beylikdüzü ilçesinde ''Dünya Sivaslılar Günü'' ile ilgili etkinlikleri beş kez başarıyla gerçekleştirmiş ve geçirdiği kalp krizi sonrasında ebediyete intikal eden Beylikdüzü Sivaslılar Derneği kurucu başkanı merhum Halit Tuna ile ilgili daha önceden gerçekleşen etkinlik görsellerinin yer almamış olması ise eksiklik olarak dikkat çekti.

Eksikliğimi gören Gazeteci dostlarımıza ve okuyucularımıza hitaben yazılmış bir yazıdır. Yorumlara açıktır. Sevgi ve Saygılarımı sunarım.

DURBEY DURAN

LONCA MEDYA GENEL YAYIN YÖNETMENİ