Durbey Duran

Durbey Duran

Meteorolojinin haftalardır söylemesine rağmen İstanbullular kar yağışına zamansız yakalandı.
8 Ocak 2017 Pazar 22:54:18
941 kez okundu.

BEKLENEN YAĞIŞ GERÇEKLEŞTİ

VATANDAŞLAR YOLLARI YÜRÜYEREK AŞTI

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporunda; İstanbul'da 06.01.2017 Cuma günü beklenen kar yağışının akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek 07.01.2017 Cumartesi günü öğle saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar yağışı şeklinde devam edeceği belirtilmektedir. Cumartesi günü öğleden sonra azalması beklenen kar yağışının sonraki günlerde yerini soğuk hava nedeniyle don ve buzlanmaya bırakacağı öngörülmektedir" denildiği ve tüm yazılı ve görsel basın organlarından günler öncesinde belirtilmesine rağmen İstanbullular yollarda kaldı. İş çıkışı bir çok vatandaş evine yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Birçok noktada trafik kilitlendi. Sürücüler araçlarında mahsur kaldı. Maddi hasarlı kazalar meydana geldi.

BEYLİKDÜZÜ İLÇEMİZDE NELER OLDU

Beylikdüzü ilçesinde ise önceden planlı programı nedeniyle Beylikdüzü Belediye Başkanı Sivas'ta olduğundan ve sonraki gün ise uçak seferlerinin iptal olması nedeniyle ilçedeki çalışmaları Sivas'tan takip etti. 

Beklenen kar Cuma günü saat: 16.00 sonrasında hızla yağmaya başladı. Araç sürücülerinin olumsuz hava koşullarına zamansız yakalandığı saatler sonrasında ilçede belediye görevlileri ve meclis üyeleri belediye başkanının yokluğunu aratmamak adına var güçleriyle mücadele ettiler. İlk gün kar yoğunluğunun ve insanların yoğun olarak yaşadığı Cumhuriyet mahallesi, Büyükşehir mahallesi, Adnan Kahveci mahallesi gibi mahallelerde ana arterler üzerinde çalışan yetkililer yoğun kar yağışına yetişmekte zorlansalarda çalışmalarına devam ettiler.

Belediye yetkilileri çalışmalarını yürütürken özellikle Gürpınar, Kavaklı, Sahil Mahallesi, Marmara Mahallesi ve Yakuplu mahallelerinde şiddetini artıran kar ile birlikte yollar kapanma noktasına geldi. Özellikle Yakuplu Mahallesi ve liman yolu bölgesinde yağışlara hazırlıksız yakalanan sürücüler kazalara neden oldu. Bir çok sürücüde aracını yol kenarına park etmeyi çare olarak gördü. 

METROBÜS GÜZERGAHLARINDAN RİNG SEFERLERİ DÜZENLENDİ

Beylikdüzü Belediyesi yetkilileri işinden evine dönen Metrobüs güzergahından vatandaşların evlerine rahatlıkla varması adına seferler düzenledi. Bir çok taksi ve şehir içi dolmuşlarının bazı mahallelere hizmet vermediği ise Lonca Medya ve www.beylikduzu.com.tr maillerimize ulaştı. Yol kenarlarında olumsuz hava koşulları nedeniyle bırakılan araçlar ise yetkililerin çalışmalarına engel olsada ilçemizde bir sonraki gün devam eden çalışmalar ile birlikte olumsuzluklar aşıldı. Beylikdüzü Zabıta ekipleri gün boyu vatandaşların imdadına koşarak evlerine kadar gitmesine yardımcı olurken, belediye tarafından metrobüs meydanına kurulan çadırda ise sıcak çay ve poğaça ikramında bulunuldu. Sokak hayvanlarınıda unutmayan yetkililer ilçenin bazı noktalarına yiyecek bıraktı.

YAKUPLU, GÜRPINAR ve KAVAKLI MAHALLELERİNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Kar yağışının başladığı ilk gün ulaşılmayan Yakuplu, Gürpınar, Marmara ve Kavaklı mahallelerinde ise kar temizleme çalışmaları ancak Cumartesi günü itibariyle başladı ve Pazar günüde sürdü. Yoğun bir ekip ile çalışmalarını sürdüren Beylikdüzü Belediyesi yetkilileri uçak seferlerinin iptal olması nedeniyle Sivas'ta kalmak zorunda kalan Belediye Başkanını aratmamak amacıyla var güçleri ile çalışması dikkat çekti. Kar temizleme araçları bir yandan yolları temizlerken, geçtiğimiz yıl yaz ayında alınması ile gündeme gelen kaldırım temizleme araçları ise bu yıl yerinde ve zamanında kullanılarak kaldırım temizleme çalışmalarında büyük kolaylık sağladı. Ekiplerin kaldırım temizleme çalışmaları Cumartesi ve Pazar günü tam gün sürdü.

BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU PAZAR GÜNÜ İLÇEYE GELDİ

Olumsuz hava şartları ve uçak seferlerinin iptal olması nedeniyle ilçe dışında olan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilçeye ancak Pazar günü gelebildi. Çalışmaları yerinde incelemek adına ekip arkadaşları ile istişare yapan İmamoğlu, mahallelerdeki çalışmaları ise yerinde incelemeyi tercih etti. Özellikle Pazartesi günü işbaşı yapacak vatandaşların işlerine rahatlıkla gitmeleri adına tuzlama yapılması konusunda istişarede bulundu. Gün içerisinde gezdiği sokaklardaki sıkıntılarıda ekip arkadaşları ile paylaşan İmamoğlu, kaldırımların temizlenmesi konusunda sabah erkenden başlanması gerekliliğini ifade ederek, özellikle acil önem arzeden yerlerin tamamlanması gerekliliğini ifade etti. Pazartesi günü okulların kapalı olması nedeniylede biraz daha rahat olacaklarını belirtti. İlçeyi gezdiğini ifade eden Başkan İmamoğlu zorlanmalarına rağmen ekiplerin sağlıklı bir şekilde tuzlama ve kaldırım çalışmaları içinde mücadele edeceğini belirterek, toplu taşıma araçlarının kullanılması gerekliliğine vurgu yaptı. Hasta ve Acil durumlar için ise çağrı merkezini arayınız dedi.

BELEDİYE YETKİLİLERİ GÜNLERCE ÇALIŞIRKEN BİZLER NELER YAPIYORUZ

Kar yağışının gün öncesinde Meteoroloji tarafından belirtilmesine rağmen vatandaş olarak tedbirlerimizi almadık. Trafiğe hazırlıksız araçlar ile yakalandık. Trafiğin kilitlenmesi ile yollarda kaldık. İlçemiz büyük ölçüde sitelerden oluşması ve site aidatlarınında yüksek bedellerde olması bir yana hiç bir site yönetimi ve site sakininin sitesi içerisinde kar temizliği yapmadığını gördük, işletme sahiplerinin işletme önlerini kardan temizlemediğini her şeyin belediyeden beklendiğine şahit olduk, ilçe merkezinde yer alan camilerimizin bile merdivenlerinin belediye yetkilileri tarafından temizlenmesini bekledik.

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE YETKİLİLERİ TAM NOT ALDI

VATANDAŞ OLARAKK SINIFTA KALDIK

Beylikdüzü Belediye yetkilileri yoğun yağan kar yağışı konusunda gösterdiği çabaları ve gayretleri ile LONCA MEDYA ve www.beylikduzu.com.tr olarak bizlerden tam not aldı. Vatandaş olarak bizler ise sınıfta kaldık, kendi etrafımızı bile kardan temizlemedik. Bir hususu daha belirtmekte yarar görüyoruz. Yoğun kar yağışı olduğu zamanda yetkililerimiz özellikle Araç kazalarının yoğun yaşandığı Yakuplu mahallesinin liman yolu bölgesinde öncelikle önlem almaları gerekiyor.

Müşteri seçen Taksi görevlilerini, Hava yağışı nedeniyle görevini yerine getirmeyen dolmuş şoförlerini bir kez daha duyarlılığa ve denetlenmeye davet ediyor.

Kazasız, Belasız, Karın tadının çıkarıldığı günler diliyoruz.

Sağlıcakla Kalın!

KARDA YİYECEK VE SOĞUK SORUNU YAŞAYAN SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM, 

Durbey Duran

Lonca Medya Genel Yayın Yönetmeni

www.beylikduzu.com.tr

Yayınlarımızı Mobil Cihazlarınızdan BEYLİKDÜZÜ yazıp indirebilir. 7/24 sistemlerimiz üzerinden olumsuz gördüğünüz konularda bizlere ulaşabilirsiniz.