Nurettin Küçükmotor

Nurettin Küçükmotor

Dünya Tiyatrolar Günü ve Tayatro'nun Önemi
29 Mart 2016 Salı 19:30:38
1668 kez okundu.

"DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ" VE TİYATRO'NUN ÖNEMİ

Hiç kuşkusuz ki tiyatro, yaşamı ele alan, eğiten, yönlendiren ve tüm sanat dallarını içinde barındıran tek sanat dalı. Bu yüzden de her çağda, her ülkede, her coğrafya da çok, çok önemli olmuş tiyatro sanatı. Tiyatro özellikle bazı kişilerin düşündüğü gibi, oyuncuların belden aşağı, argo, müstehcen sözcüklerle soytarılık yapıp, insanları eğlendirme, güldürme sanatı değildir.

Tiyatro, tam aksine, insanları, toplumları, ülkeleri yaşanılan çağın özelliklerine göre eğitme, bilgilendirme, bilinçlendirme ve doğru yönlendirme sanatıdır. İşte bu yüzden de, Dünyanın önde gelen, kalkınmış ülkeleri tiyatro sanatına ve tiyatro sanatçılarına çok değer verip, desteklerler.

Ülkemizinde, gerçek anlamda gelişmiş, kültür seviyesi yüksek ülkeler arasında olması için tüm sanatların en önemlisi olan tiyatro sanatına daha fazla önem ve destek vermesi gerektiği düşünüyorum. Tiyatro insana, tüm kötülüklerden uzak durmayı, sevmeyi, saymayı, hoşgörü, kardeşlik ve barış içinde yaşamayı öğretir. Tiyatro insana, okumayı, düşündürmeyi, araştırmayı, gözlemlemeyi, bilgiyi ve donanımlı olmayı öğretir.

Tiyatro insana, öz güve içinde güzel konuşmayı, bedeni doğru kullanmayı, otokontrol'lü olmayı öğretir.

Tiyatro insana, dili, dini, ırkı ne olursa, olsun tüm insanlara saygı duymayı öğretir.

Tiyatro insana, yaşamda var olan her konuda, her koşulda, her eylemde doğru yolda olmayı öğretir. Sevgi, saygı ve hoşgörü içinde, her kesin "27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ" kutlu olsun.

Dostlukla.

 

Nurettin KÜÇÜKMOTOR

Külsat sanat Akademisi

Genel Sanat Yönetmeni