29 Aralık 2014 Pazartesi 18:28:10
7117 kez okundu.

Site yönetimi muhasebesi nasıl tutulur?

 

Site yönetimi muhasebesinin tutulması için işletme defterinin öncelikle notere tastik ettirilmesi gerekiyor. Site muhasebe kayıdı tutulurken, defterin sol tarafına giderler, sağ tarafına gelirler yani aidatlar yazılır. Giderler genellikle fatura karşılığı yapılan (Ortak alan elektrik, su, asansör gibi) harcamaları içerir. Gider pusulasıda kullanılabilir. Kapıcı, bahçe bakımının kapıcıya yaptırılması gibi ödemeler gider pusulası ile yapılmaktadır.

Gelirler genellikle aidatlardan oluşur ve dairelerden alınan aidatlar karşılığı makbuz düzenlenir. Bu makbuzlar sırasıyla işletme defterinin gelir sağ sayfasına yazılır. Gelir gider arasında fark kasa veya bankadaki nakdi gösterir.

Karar defteri tasdik ettirilir ve apartman yada site toplantısında alınan kararlar yazılır. Apartman sakinlerine duyuru yapılır. Kararlar ise yarıdan fazla katılım ile alınır.

Aidatların takibi için her ay apartmam veya site sakinlerinin adı soyadı ve daire no.su ile ödenen aidatları gösteren bir liste yapılır. Aidat borçlularının bu şekilde takibi mümkündür.

Harcamalar genelde bir kaç yerden teklif alınarak en uygun olana yapılması ve toplanan paranın bu işte kullanıldığının ayrıca açıklanmasının yapılması gerekir.

Kapıcılara yapılan ödemeler gelir vergisinden istisna ancak SGK sigorta bildirgesi verilmesi ve primlerin ödenmesi gerekir.

Site yönetimi fatura kesebilir mi?

Site yönetimlerinin fatura kesebilmeleri için potansiyel vergi nosu alması gerekiyor. Ancak yönetimler genelde uğraşmak istemiyorlar bu durumda fatura site yönetim kurulu başkanının TC nosu ile de kesilebiliyor.

Potansiyel vergi numarası nasıl alınır?

Potansiyel vergi numarasının alınabilmesi için site yönetim karar/işletme defterinin noterde onaylatılması ve bir dilekçe ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. 

Ali Yıldırım

SMMM - KAYI DENETİM