Kendi Yasağına Uymayan Belediye, Havai Fişek Faciasına Neden Oyuyordu!
A+ A-
4 Ağustos 2019 Pazar 01:51:44
27173 kez okundu.
Büyükçekmece'de festival alanında havai fişek kazası: 13 yaralı

Büyükçekmece Belediye Meclisi, temmuz ayı toplantısını Güzelce Mahallesi'nde yapmıştı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün de katıldığı toplantıda, gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, hasta, yaşlı ve çocuk sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle havai fişek kullanımı yasaklanmıştı.

Büyükçekmece Belediye Meclisi'nin aldığı karara göre, uluslararası faaliyetler ve ulusal günler hariç, hiçbir zaman havai fişek kullanılamayacağı kararlaştırılmıştı.

Yani Büyükçekmece Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu 20'inci Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde Havai Fişek kullanımının meşruluğuna izin verilmiş oldu. Ancak Havai Fişek kullanımının ''uluslararası faaliyet'' kapsamında düzenlenen 20'inci Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde korkunç bir kazaya neden oldu.

20'inci Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin kapanış törenindeki havai fişek gösterisi sırasında havai fişeklerin fırlatma rampasında patlaması sonucu 13 kişi hafif şekilde çeşitli yerlerinden yaralandı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı. Küçük çocuklar patlamayla birlikte şoka girdi. Polis ekipleri de olay yerinde inceleme yaptı.

Havai fişek patlamaları ile ilgili vatandaşlar ise sosyal medya hesaplarından maddi ve manevi anlamda havai fişek atılmasının doğru olmadığını belirtirken, kazada korku dolu anlar yaşanmış olmasına rağmen, tek sevindirici durum ise hayatını kaybeden insanların olmamayışı sevindirici olarak değerlendirildi.

LONCA MEDYA