Başarının Yolu Emek Vermekten Geçiyor
A+ A-
14 Şubat 2018 Çarşamba 14:39:27
2244 kez okundu.
40 yılını geride bırakan Kale Elektronik Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Z. Cenk Bora ile Lonca Medya olarak gerçekleştirdiğimiz röportaj.

BAŞARININ YOLU EMEK VERMEKTEN GEÇİYOR

40 yıldır üretim ve AR-GE gücü ile global standartlarda hizmet veren, Türkiye’nin öncü markası GoldMaster %100 yerli üretim olan, tüketicinin hayatını kolaylaştıran ürünler tasarlamayı ilke edinen, 1975 yılından beri dünya üzerindeki teknolojik gelişmeleri takip ederek, elektronik sektörüne taşıyan GoldMaster, kaliteden ödün vermeyerek  tüketiciye en kullanışlı, anlaşılır ve modern ürünler sunuyor. Türkiye’nin ilk elektrikli ev aletleri üreticilerinden biri olan GoldMaster, elektronik perakendesindeki liderliğinden sonra, küçük elektrikli ev aletleri, organik MEDISANA distribütörlüğü ve PORIO  markası ile de yemek grubu, cam grubu, mutfak grubu, ev dekorasyonu, özel koleksiyon ile her zaman kusursuz, şık ve asil olan ürün yelpazesini genişleten, satış sonrası ise teknik desteği ve servisleri ile sektörde 40 yılını geride bırakan Kale Elektronik Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Z. Cenk Bora ile Lonca Medya olarak gerçekleştirdiğimiz röportaj.

Teknoloji alanında 40 yılı geride bıraktınız, Cenk Bora’yı tanımak istesek, kendinizi nasıl anlatırdınız?

1967 yılında Sivas Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite için İstanbul’a geldim. İşletme tahsili yaptım. 1971 yılında mezun oldum. Devlette müfettiş muavini olarak çalışmaya başladım. 1973 yılında askere gittim, Kıbrıs Barış Harekatı’nda bulundum. 1975’in başında askerden geldim ve ticarete başladım. Küçük ev eşyaları yapmaya başladım, imalatını yapıyordum. Elektronik fırın, ızgara, tost makinesi, ütü yapıyorduk. 1983 yılına kadar bunları yapmaya devam ettik. Ay Yıldız markası ile yapıyorduk. Sonra da 1983 yılında Turgut Özal iktidara gelince yurtdışına açılmalar başladı. Özal ile beraber, işadamları ile beraber yurtdışına seyahatlere gittim. Yurtdışında elektronik ürünlerin çok olduğunu ve ucuz olduğunu, Türkiye’de pahalı satıldığını görünce yurtdışında elektronikçi olmaya karar verdim. 1983 yılından 2000 yılına kadar elektronik yaptım. 1995 yılında uydu işi çıktı, uydu imalatı yapmaya başladık. 2010 yılında tekrar küçük ev eşyaları yapmaya başladık. Hem uydu hem de küçük ev eşyaları imalatı yapmaya devam ediyoruz. 2013 yılında Almanlar ile sağlık ürünleri yapmaya başladık. Ateş ölçer, tansiyon aleti, masaj aletleri üretimi yapıyoruz. GoldMaster markası ile elektronik küçük ev eşyaları, Medisana markası ile sağlık ürünleri işi yapıyoruz.

Türkiye’de hizmet veren ne kadar bayiniz ve satış noktanız var?

Teknoloji trendlerini yakından takip etmekteyiz. Yenilikçi, kaliteden ödün vermeyen üretim anlayışımız ile Türkiye’nin öncü markası GoldMaster çatısı altında 4 bin satış noktası bulunmaktadır.

GoldMaster Türkiye ekonomisinde katma değer üreten, Türkiye ekonomisine istihdam sağlayan bir marka.  Firmanız ve çalışanlarınız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firma olarak 50 bin m2 alanda üretim yapmaktayız. 900 çalışanımız var. Ayrıca 392 adet küçük ev eşyaları servisimiz bulunmaktadır. Türkiye çapında satış sonrası hizmet yapan 400 adet ise elektronik servislerimiz bulunmaktadır.

GoldMaster elektronik ürünlerinin yanı sıra son dönemde Porio markasıyla da mutfak eşyaları işine de girdi. Goldmaster’ın parlayan yıldızı Porio ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Porio markası ile franchise veriyoruz, perakende mağazaları açıyoruz. Porselende ünlü bir Japon markası olan Noritake’nin Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. İtalyan bir markanın Türkiye temsiliciğini yapıyoruz, Porio mağazalarımızda İtalyan Özel seri ürünlerimiz mevcut. Porio markasıyla İtalya’dan aksesuar ve hediyelik eşya getiriyoruz.

GoldMaster teknoloji yatırımlarının yanı sıra internet üzerinden satış yapan bir firma. Goldmaster’a internet üzerinden ulaşmak istemeyenler için  neler yapmaktasınız?

E-ticaretimiz var. goldmaster.com.tr ile e-ticaret üzerinden satış yapıyoruz. Kullanıcılar internet sitemiz üzerinden güvenli bir şekilde istediği ürünü alabiliyor.

GoldMaster’ın kişisel bakım ürünleri işine girdiğini de görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersin?

Kişisel bakım ürünleri işine girdik. Hem erkekler hem hanımlar için kişisel bakım ürünleri yapıyoruz. Philips’in aksesuarlarının da Türkiye temsilcisiyiz.

Röportajın ayrıntılarını Lonca Hayat Dergisi sayfalarından okuyabilirsiniz...

 

 

Zirvedeki 100 İnsan