Trabzon'un Uluslararası Film Festivali Var
A+ A-
13 Temmuz 2017 Perşembe 00:52:34
2047 kez okundu.
Trabzon'un Uluslararası Film Festivali ''TUFFEST'' İstanbul'da tanıtıldı.

TRABZON ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 

TUFFEST İSTANBUL'DA TANITILDI

İstanbul'da tanıtımı yapılan Trabzon uluslararası film festivali ''TUFFEST'' 16 Ağustos 26 Ağustos 2017 tarihleri arasında spor ve gençlik temasıyla ilk kez düzenlenmiş olacak. Grand Cevahir Hotelde düzenlenen kokteyl, akşam yemeği sonrasında festival tanıtımı gerçekleşti. Yoğun bir katılımın olduğu festivale siyaset, sanat, iş dünyası ve basın mensuplarınında ilgisi yoğun oldu.

Dünya sinemasından seçkin konuklarla ulusal sinemanın üreticilerini Trabzon'da bir araya getirecek olana festival, kente yeni bir vizyon kazandırmayıda amaçlıyor.

Trabzon Valiliği, İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği (ANADER) işbirliği ile düzenlenen Trabzon Uluslararası Film Festivali tematik bir festival olma özelliğini taşıyor. Festival tanıtım programına Trabzona gönül verenler ile birlikte, siyaset, iş, kültür sanat ve spor camiası ilgiside takdire değerdi. Gecenin sonunda ise Sinema Senfoni Orkestrası küçük bir konser verirken, yöresel horon ekibide ilgi ile izlendi.

Tuffest'e Yoğun İlgi

Trabzon Uluslararası Film Festivali'nin üst kurulu onursal başkanı Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Belediye Başkanı Ahmet Genç, Ticaret Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ANADER Başkanı Asım Aykan ve İTF Başkanı Dursun Çağlayan'dan oluşurken, Festivalin Danışma Kurulu Başkanı Asım Aykan üstlendi. Danışma Kurulu Üyelerini Orhan Kahveci, Engin Çağlar, Orhan Çağlayan, Tayfun Sav, İl Tiyatro Müdürü Uğur Keleş, İl Kültür Temsilcisi Ali Ayvazoğlu, Ortahisar Belediye Temsilcisi Sıddık Yılmaz, Ticaret Odası YKÜ Murat İskender, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut, Avrasya Üniversitesinden Dr. Yavuz Özorhan ve KTÜ den Doç.Dr.Bahar Yalın oluşturuyor.Festivalini Düzenleme Kurulu Başkanlığını ise Orhan Cihan üstlendi. Düzenleme Kurulu Üyeleri Hasan Bacıoğlu, Orhan Çağlayan, Fedai Çakır, Ali Habiboğlu, Kaan Duman ve Sait Can'dan oluşuyor. TUFFEST e destek verenler arasında kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, Trabzon Belediyeleri, İş Adamları, Siyasi Partiler ve Trabzonlular yer alıyor.

Trabzon'un Film Festivali Var

ANADER Başkanı Asım Aykan yaptığı konuşmasında  Kültür ve sanat alanında bir ilki gerçekleştirmek için yola çıktık. İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) ile bu sene gelecek nesillere ''Trabzon'un Film Festivali Var'' diyecekleri bir miras bırakacağız diyerek, şehrin çeşitli alanlarda ses getiren başarılarının ardında kültür ve sanata yapmış olduğu yatırımların büyük payı olduğunu kaydetti. Trabzon'un tarihi boyunca kültür ve sanat alanında başarılı örnekler çıkardığını, bugünde sanatın her dalında öne çıkan isimlere sahip olduğunu belirten Aykan, bu potansiyelin festivalle büyük bir güce dönüşeceğini ifade etti.

Doğu Karadeniz Doğal Film Platosu

Trabzon'a kültür ve sanat alanında katma değer sağlayacak uluslararası bir organizasyon kazandırma misyonuyla yola çıktıklarını ifade eden İTF Başkanı Dursun Çağlayan ise, ANADER'in büyük katkısının ardından, Trabzon Valiliği başta olmak üzere Trabzon'un birçok kurum ve kuruluşundan destek aldıklarını belirtti. Doğu Karadeniz ve Trabzon'un sinema endüstrisi açısından doğal plato niteliğinde olduğunu ifade eden Çağlayan, TUFFEST'in geleceğe dönük en büyük hedefinin Trabzon ve çevresini uluslararası çapta film platosu haline getirmek olduğunu vurguladı.

TUFFEST Sanatseverleri Bir Araya Toplayacak

Festival direktörü Ruhi Semiz, TUFFEST'in panelleri, seminerleri, atölyeleri ve sergileri ile sanatseverleri bir araya toplayacağını, kentin tarihsel ve kültürel kimliğine katkı sağlayacak büyük bir organizasyon almaya aday olduğunu ifade ederek, hedeflerinin TUFFEST'i uluslarası sinema, kültür ve sanat alanlarında da bilinirliği olan ve sürekliliği sağlanmış kurumsal bir organizasyon haline getirmek olduğunu söyledi.

Sinema Maratonu Trabzon'da

16-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında ilki düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması ''Spor ve Gençlik'' Festivalde ulusal ve uluslararası film gösterimleri, ulusal ve uluslararası uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film yarışmaları, dünya sinemasından film seçkisi gösterimleri, Yeşilçam film seçkisi gösterimleri, paneller, atölye çalışmaları, sergiler ve söyleşilerle horon, kemençe ile rekor denemesi de yer alacak. Ulusal sinemaya destek sağlamak için il festivalde 200.000 TL nakdi ödül verilecek...

Ulusal Sinemaya Destek

Festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda

  • En İyi Film 100.000 TL
  • En İyi Yönetmen 20.000 TL
  • En İyi Senaryo 15.000 TL
  • En İyi Müzik 15.000 TL

Ulusal Kısa Metrajlı Film Yarışması'nda

  • Birincilik Ödülü 18.000 TL
  • İkincilik Ödülü 7.500 TL
  • Üçüncülük Ödülü 5.000 TL

Ulusal Film Yarışması'nda

  • Birincilik Ödülü 18.000 TL
  • İkincilik Ödülü 7.500 TL
  • Üçüncülük Ödülü 5.000 TL. Olarak açıklandı

Festival'in Uluslararası ''Uzun Metrajlı Film'' Yarışmasında ''en iyi film'', ''en iyi yönetmen'', ''en iyi senaryo'' ve ''en iyi müzik'' dalında kazananlar ''Altın Kemençe'' ile ödüllendirilirken, Jürinin seçeceği kişilere Trabzon adına ''Altın Kemençe Vefa Ödülü'' verilecek. Seçici kurul gerekçesini açıklayarak Karadeniz'e katkısı olan Karadeniz'li olmayan bir ismi Altın Kemençe Karadeniz'e Katkı ödülü ile ödüllendirecek, Yaşam Boyu Altın Kemençe Trabzon Uluslararası Film Festivali Ödülü ise bu yıl Osman Şahin'e verilecek...

Tanıtım toplantısı sonrasında ise programa katılan bir çok siyaset, iş dünyası, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile Türk Sinemasına emek verenler Lonca Medya mikrofonlarımıza değerlendirmede bulundu.

Haberin Ayrıntıları LONCA DERGİSİ Karadeniz Özel Sayısında...

LONCA MEDYA 

www.beylikduzu.com.tr

FESTİVAL TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

TANITIM LASMANI ÖZEL RÖPORTAJLARIMIZ

 

 

 

Zirvedeki 100 İnsan